Podsumowanie mijających lat

Dwanaście lat temu, obejmując urząd burmistrza miałem w głowie ambitną wizję Miasta, które nie tylko będzie czerpało inspirację od innych, ale stanie się wzorem dla sąsiednich samorządów. W tamtych czasach wiele osób patrzyło z przymrużeniem oka na plany budowy np.: miejskiej pływalni ze squash i kręgielnią, tunelu pod torami kolejowymi, nowoczesnych obiektów sportowych (trybuna, korty tenisowe, boiska ze sztuczną nawierzchnią itp.),  zmodernizowanego bazaru miejskiego, nowoczesnych obiektów oświatowych , najnowocześniejszego i największego w Polsce przedszkola, ambitne plany budowy dróg, własne ujęcie wody (SUW), modernizację oświetlenia ulicznego w całych Ząbkach, bezpłatny transport publiczny dla mieszkańców czy inne. Zdziwienie było o tyle zasadne, że plany wielokrotnie przekraczały wielkość całego ząbkowskiego budżetu.

Zdecydowana większość  inwestycji została zrealizowana dzięki determinacji, konsekwentnemu ubieganiu się o środki zewnętrzne, a zwłaszcza wspaniałym ludziom, których poznałem na swojej drodze. Nasze miasto nieustannie rozwijało się, przybywali kolejni mieszkańcy i pojawiały się nowe potrzeby oraz wyzwania. Priorytety niejednokrotnie musiały się zmieniać ale dążenie do rozwoju i determinacja cały czas pozostawały. Dziś trudno wyobrazić sobie Ząbki bez ulic Wolności, Maczka, Ks.Zycha, Sosnowej, Gajowej czy tunelu, jednak wówczas były to kontrowersyjne inwestycje, których realizacja wymagała jedności i odwagi.

Samorząd to „gra” zespołowa. W Ząbkach udało nam się stworzyć wspaniały zespół ludzi o podobnych wartościach i chęci dążenia do dalszego rozwoju całego Miasta. Rada Miasta nie może składać się z grupy 21 indywidualistów, chcących zaspokajać swoje ego, realizować tylko swoje osobiste projekty i potrzeby. Ząbkowscy radni mieli wspólny cel – rozwój Ząbek. Warto wspomnieć również o pracownikach urzędu, pomimo ,iż różnią się miedzy sobą to są zaangażowani i równie skuteczni. Dzięki temu ząbkowski magistrat jest jednym z najmniejszych a jednocześnie jednym z najbardziej skutecznych.  Dekadę temu pozostawaliśmy w cieniu Rembertowa, Wawra, Wesołej czy Zielonki, dziś pozycje się odwróciły.

Pomimo, iż Ząbki po 12 latach wyglądają zupełnie inaczej, powstało ponad 100 nowych ulic, 20 km ścieżek  i wiele innych obiektów, części marzeń nie udało się zrealizować. Ząbki są najmłodszym miastem w Polsce (średnia wieku mieszkańców), o rekordowych ilościach urodzeń i niestety rekordowej ilości osób niezameldowanych. Na ponad 70tys. mieszkających tutaj osób tylko 33 tys. jest zameldowana. W pewnym sensie potrzeby wszystkich mieszkańców stale rozwijającego się miasta trzeba zaspokoić podatkami od niespełna połowy.  Ambitne plany budowy sali kinowej, biblioteki, monitoringu miejskiego, hali widowiskowo-sportowej, budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, linii tramwajowej, wiaduktu Powstańców/Żołnierska i innych będą miały szansę na realizację w przyszłych latach.

Ząbki pozyskały kolejne rekordowe środki zewnętrzne (głownie unijne) liczone w dziesiątkach milionów złotych, ważne by rozpoczęte inwestycje sprawnie realizować i w kolejnej kadencji dobrze je wykorzystać. Takie projekty jak: kompleksowy projekt budowy kanalizacji deszczowej, kompleksowa rozbudowa zielonej przestrzeni i miejsc wypoczynku oraz rekreacji, parkingi „parkuj i jedź”, narodowy program budowy dróg lokalnych i inne potrzebują dobrego gospodarza i sprawnego managera. Dlatego życzę Państwu dokonywania dobrych wyborów, które pomogą stworzyć silny i zdeterminowany zespół z nowym burmistrzem na czele. Szczerze polecam osoby z list PiS ponieważ dobrze je znam i wiem, że są w stanie dokonać wiele.

Robert Perkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *